Ahşap Nedir

AHŞAP NEDİR?

 

Ahşaplar, organik ağaçlardan elde edilen yapı malzemeleridir. Ahşaplar eski yapılarda daha sık kullanılan malzemelerdendir. İnsanların doğadaki varlığından bu yana ahşap, barınma ve korunma amaçlı kullanılmıştır. Ancak günümüzde yaşanan yangın ve başka kayıplar sebebiyle kaybettiğimiz ağaçlardan dolayı bilinçli ahşap kullanımının önemi oldukça artmıştır. Artık doğada az bundan bu malzeme ev ve dekorasyon adına birçok alanda sıkça tercih ediliyor.

 

AHŞAP MALZEME NEDEN KULLANILMALI?

 

    Ahşapların eskilerden bu yana bu denli sık kullanılmasının sebebi yüksek taşıma gücüne sahip olmasıdır. Ahşap, depreme ve farklı iklim koşullarına uyum sağlayabilecek yapıdadır. Ahşaplar kimyasal sıvılarla kaplanarak daha da dayanıklı hale getirilebilir. Yenilenebilen bir malzemedir. Montajı ise makine olmadan insan gücü ile yapılabilir. Diğer inşaat malzemelerine göre iklim koşullarından daha az etkilenirler. Saydığımız tüm bu nedenler ahşap kullanımını arttırmaktadır.

 

HURDA AHŞAP FİYATLAMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ

 

Hurda ahşaplarda, hurda metaller kadar çok çıkan hurdalardır. Günümüzde üretilen birçok ürün ahşap ile üretilmektedir. Hurda ahşap fiyatı hurdanın durumuna göre değişecektir. Mobilya üretim alanlarından tonlarca hurda ahşap çıkmaktadır. Çıkan bu hurda ahşapların sağlam olanları inşaat alanında kullanılmaya devam ederken sağlam olmayanları ise yakacak olarak kullanılacaktır.