Alüminyumun Kullanım Alanları

ALÜMİNYUMUN KULLANIM ALANLARI VE HURDA ALÜMİNYUMLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ

 

    Alüminyum hurdalar demirlerle geri dönüşüm oranı fazla olan maddelerdendir. Alüminyumlar günlük hayatta hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bir maddedir. Ulaşım, gıda, dekorasyon ve inşaat sektörlerinde sıkça kullanılır. Sadece 1 kilogram alüminyumun geri dönüştürülmesi sonucu 8 kilogram boksit, 4 kilogram kimyasaldan tasarruf edilir. Ayrıca alüminyum imalatı için kullanılacak olan elektrik enerjisi harcanmayarak tasarruf edilmiş olur. Alüminyumların sıcaklığa olan dayanıklılığı da oldukça yüksektir. Bu nedenle alüminyumlara mutfak araç gereçlerinde, ulaşım, havacılık ve otomotiv sektörlerinde sıkça rastlanır.

 

Alüminyumlar oldukça parlak metallerdir. Bu sebeple inşaat, dekorasyon ara yapı malzemesi olarak da kullanılırlar. Hafif bir metal olmasına rağmen dayanıklılığı oldukça fazladır. Hafif olması sebebiyle kullanıldığı binaya da fazla yük olmayacaktır.

 

HURDA ALÜMİNYUMLARIN FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

 

Alüminyumlar doğada bol miktarda bulunan bir madendir. Ancak saf halde değil genellikle başka maddelerle bileşik halde bulunurlar. Hatta tarihte çok zor bulundukları için altından daha değerli bir maden olarak görülmüştür. Son yıllarda fazla üretilip işlenmesi ile finans piyasaları için önemli bir maden haline gelmiştir.

 

Hurda alüminyumların fiyatları Londra Metal Exchange verilerince değişiklik gösterebilir. Parçalara ayrılması gibi işçilik isteyen durumlara göre fiyatları değişiklik gösterir. Bu gibi nedenlerle hurda alüminyum fiyatları doğrudan finans piyasalarındaki alüminyum fiyatları ile alakalıdır.