Ambalaj Nedir

AMBALAJ NEDİR? AMBALAJ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 

    Ambalaj, içinde bulunan ürünü dış etkenlerden koruyan en temiz ve en güvenilir halde biz tüketicilere ulaşmasını sağlayan taşınma ve depolama işlerini kolay hale getiren bir malzemedir. Ambalajların temel fonksiyonları muhafaza etmek, taşımak ve sağlıklı şekilde satılmasını sağlamak olarak sıralanabilir. Kullanım alanına göre farklılık gösteren ambalajlar üç çeşittir.

 

  1. birincil ambalaj
  2. ikincil ambalaj
  3. üçüncül ambalaj

 

HURDA AMBALAJ

 

Hurda ambalajlar geri dönüşüm sürecinde üç aşamadan geçer;

 

  1. toplama
  2. ayırma
  3. balyalama

 

   Ambalajın hammaddesine bakılmaksızın tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarının çevre kirliliğinin azaltılması, depolama alanlarından tasarruf edilmesi ve ekonomiye katkıda bulunulması adına atıkların oluştuğu alanlarda diğer hurda malzemelerle ayrı ayrı toplanması esastır. Tesise getirilen hurda ambalajlar cinslerine göre ayrıştırılır.  Bu ayırma işlemi ayırma bandında işçiler tarafından gerçekleştirilir. Ayrıştırılan hurda ambalajların az yer kaplamasını ve sevk maliyetlerini azaltmak amacıyla balyalama işlemi yapılır.

 

   Tüketimi yapılan yiyecek içecek diğer madde ve malzemelerin dış kısmında bulunan hurda ambalaj olarak adlandırdığımız maddeler tüketimden sonra yerinde ayrıştırılarak toplama işleminin sonlandırılması geri dönüşüm işlemini bir hayli hızlandıracaktır.