Demir Nedir

DEMİR NEDİR?

 

Demir, doğada diğer metallere nazaran daha fazla bulunan bir metaldir. Birçok alanda kullanılan demir metali doğada kükürtlü ve oksijenli bileşikler halinde bulunur. Demir, çok kullanışlı bir metaldir. Bu metal doğada gümüş gri ve beyaz renklerde bulunur. Kolayca işlenebilen bu metalin elektrik ve ısı iletimi de oldukça iyidir.

 

HURDA DEMİR NERELERDE KULLANILIR?

 

   Demirler günümüz sanayisi içn önemli bir role sahiptir. Çevremizde gördüğümüz çoğu alaşımın içerisinde demir madeni mevcuttur. Demirin kullanım alanının bu denli geniş olması demirin hurdaya düşmesini yani hurda demiri de arttırmaktadır.

 

  Demir suya dayanıklılığı az olan bir metaldir. Bu nedenle nemli ortamlarda bulunan demir metalleri paslanarak git gide incelecektir. Hatta içinde bulunduğu makinanın işlevlerini yavaşlatacaktır. Bu durum ortaya bol miktarda hurda demir çıkaracaktır. Sonrasında bu hurda demirler toplanıp eritilerek yeniden hayata döndürülecek yeni demir parçalar ve demir araç gereçler yapılacaktır.

 

HURDA DEMİR FİYATLAMASI

 

   Metal döküm sanayisinin önemli parçalarından olan hurda demirlerin fiyatları gün geçtikçe artmaktadır. Hurda demir fiyatlarındaki bu artışın yanı sıra tedariğinde de büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Hurda fiyatlarındaki bu artış maliyetlerin artmasına sebep olacak artan hurda demir sebebiyle insanlar ithal hurda demir almaya yönelecektir.