Evsel Atıkların Farklı Alanda Kullanılması

EVSEL ATIKLARIN FARKLI ALANDA KULLANILMASI

 Elektrik Üretimi

 Evsel atıkların geri dönüşümü kapsamında 2020 yılında başlatılan bir proje çerçevesinde  İstanbul’da 1.4 milyon kişinin elektriği üretilmiştir.

 Sabun Yapımı

 Kızartma yağları atık yağlar sınıfında değerlendirilir. Evlerimizde kullandığımız yağların asla kanalizasyona karışmaması gerekir.Çünkü 1lt. atık yağ 1 milyon litre suyu kirletmektedir. Peki artık kullanılmayacak atık yağlarımızı sabun yapımında kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Birkaç yardımcı malzeme ile mis kokulu sabunlar elde etmek hiç de zor değil.

Biodizel Yapımı

Hammaddesi atık sıvı ve hayvansal yağ olan biodizel üretimi temiz, çevreci ve ucuz olma özelliği ile, çevre sağlığı için tehlikeli olan dizel yakıta alternatif bir yakıttır. Evlerimizde kullandığımız atık yağları biriktirip ilgili yağ toplayıcı şirketlere ulaştırarak hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlamış oluruz.

Gübre Yapımı

 Evsel atıklardan oluşan organik maddelerin kontrollü bir biçimde biyolojik bir süreçten geçtikten sonra koyu, toprak gibi kokan bir forma dönüşmeleriyle elde edilen materyale gübre denir. Gübrenin hammaddesi organik ürünler olduğu için toprağa ve doğaya zarar vermez.Yumurta kabukları, meyve kabukları, çay poşetleri, kahve atıkları, balık ve deniz ürünleri atıkları, sebze atıkları gibi evsel atıklar vitamin ve mineral açısından oldukça verimli bir gübre elde etmek için kullanılabilir.