Evsel Atıkların Günümüzdeki Yeri

EVSEL ATIKLARIN GÜNÜMÜZDEKİ YERİ

 

     Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak adına tüketim yaparız. Günümüz gelişen dünyası içerisinde mal çeşitliliği ve insan ihtiyaçlarını karşılamak adına birçok üretim gerçekleştirilir. Oluşan bu üretim karşısında talep ettiğimiz malları tüketerek evsel atık oluştururuz. Oluşan evsel atıklar aslında kimi geri dönüştürülebilir. Ayrıca doğadaki canlılar için de besin değeri taşımaktadır.

 

     Evsel atıklarımızı güzel değerlendirebilmek adına genel olarak almış olduğumuz ürünleri geri dönüştürülebilir nitelikte olduğuna dikkat edebiliriz veya oluşan gıda atıklarında ise sokak canlılarının ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Ancak ülkeden ülkeye farklılık gösteren bu evsel atıklar kimi ülkede tekrar üretime alınarak değerlendirilip çoğu canlının yaşama kaynağına katkıda bulunurken kimi ülkeler de yani bunun farkındalığında olmayan ülkelerde evsel atıklar değerlendirilmemektedir.

 

EVSEL ATIKLARIN MALİYETİ

 

    Oluşan bu atıklar devlete ekstra bir maliyete dönüşmektedir. Çünkü bunun için görevliler, arabalar kazı çalışması için makine ve teçhizatlar gerekmekte ve devlete ekstra maliyet yansıtılmaktadır. Bu maliyetlerin minimize edilmesi hem tabiat hem canlılar hem de ülke ekonomisi için oldukça faydalı bir alan olarak değerlendirilebilir. Kimimiz için evsel atıklar bir çöp parçası olarak görülmekte kimimiz için çok büyük önem taşımaktadır.