Geri Dönüşebilen Atık Maddeler

GERİ DÖNÜŞEBİLEN ATIK MADDELER NELERDİR?

 

     Bu sorunun cevabı aslında oldukça kapsamlıdır. Çünkü çevremizde bulunan çoğu maddeyi dönüştürebiliriz. Evimizde, işyerimizde kullandığımız hemen hemen her şey dönüştürülebilir. Cam, kağıt, alüminyum gibi metaller, plastik, piller, ahşap ürünler bu maddeler arasında sayılabilir.

 

     Daha öncesinde endüstri sektöründe kullanılan maddelerden artan yağ, maden atığı gibi maddelerden oluşan endüstriyel atıklar, tehlikeli atıkları içerisinde bulunduran kontamine atıklar, sanayi atıkları, her türlü inşaattan kalan hafriyat atığı, evsel atıklar, tehlikeli atıklar geri dönüşüme dahil olan atıklardır.

 

     Yukarıda saymış olduğumuz atıkların kullanılması tekrardan dönüştürülmesi konusunda daha duyarlı olarak dünyamızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabiliriz. Tehlikeli atık olarak nitelendirdiğimiz maddeleri bile dönüştürüp yeniden kullanılabilir hale getirebiliyorken, neden evde oluşan atıklarımızı değerlendirmeyelim. Gerek bu atıkları değerlendiren oluşumlara yardımcı olarak gerekse evimizde kullanmadığımız maddeleri kendi yöntemlerimizle dönüştürerek tekrar kullanır hale getirebiliriz.

 

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEN ATIKLARIN FİYATLANMASI

 

     Geri dönüşümü yapılan bu atıklar geri dönüşüm sırasında bir çok farklı aşamadan geçip tekrardan kullanılabilir hale geliyor. Bu geri dönüşüm sürecini üstlenen yetkili firmalara göre, dönüştürülen maddeye göre fiyatlaması değişiklik gösterecektir.