Geri Dönüşüm Süreci

            GERİ DÖNÜŞÜM SÜRECİ

 

     Günümüzde geri dönüşüm, atıkların hayata döndürülmesi ve tekrar işlenmesi oldukça önemlidir. Birçok insan geri dönüşüme gönüllü olarak katkı sağlarken bir çoğu da toplum baskısı sebebiyle geri dönüşüme katkılarını sağlamaktadır. Geri dönüşüm sayesinde yeryüzünde gerçekten bir fark yaratılabilir. Geri dönüşüm eski ve kullanılmış maddelerden yeni mallar üretme sürecidir. Bu dönüşüm enerji ve potansiyel yararlı malzemelerin israfını önler. 

 

          GERİ DÖNÜŞÜMDE HURDA ALÜMİNYUMUN ROLÜ?

 

      Hurda alüminyumlar en iyi dönüştürülebilen maddedir. Öyle ki dönüştürüldükten sonra iki ay içinde marketteki raflarda yerlerini alabilirler. Bir hurda alüminyumun geri dönüşümü üç saat evimizin televizyonunu çalıştıracak miktarda enerji tasarrufu sağlar. Hurda alüminyum tekrar tekrar dönüştürülebilir. 

 

     Ülkemizde yaşayan insanların bu konuda daha duyarlı olmaları ülkemiz için de geleceğimiz için de büyük bir tehdidi ortadan kaldıracaktır. Doğaya yapılan bu gibi katkılar, artılar getirecek geleceğimizi garanti altına alacaktır. Geri dönüşüm uzun vadede verimli ve ekonomik bir yatırımdır. Günlük hayatta evimizde kullandığımız çoğu araç ve malzeme bir şekilde geri dönüştürülebilir. Mutfağımızda bulunan bir alüminyum tencereyi kullanma süresi dolduktan sonra yani artık bizim için hurda alüminyum olduktan sonra onu çöpe atmak yerine geri dönüşüme kazandırabilirsek çevremizi ve ülkemizi daha yaşanır hale getirebiliriz.