Hafriyat Atıklarının Oluşumları

HAFRİYAT ATIKLARININ OLUŞUMLARI

 

Günden güne artan nüfus, nşaat sektörünün gelişmesi ve kentsel dönüşümle birlikte hafriyat atıklarının fazlalaşmasına sebep olmaktadır. Kentsel dönüşüme giren binaların yıkımından sonra inşaat alanında birçok harfiyat atığı oluşur. Açığa çıkan bu hafriyat atıklarının ayrıştırılıp istiflenmesi ve geri dönüşüm işlemine gönderilmesi gerekir.

 

HURDA ATIKLARININ İÇERİKLERİ

 

Şantiye alanlarında ortaya çıkan hurda demirler, hurda alüminyumlar, hurda bakırlar ve betonlar hafriyat toprakları hafriyat atıkları içerisinde değerlendirilebilir. Saydığımız bu atıklar kendi içerisinde ayrıştırılıp hurda sökme işlemi yapıldıktan sonra geri dönüşüm veya bertaraf işlemleri uygulanır. Bu tür hafriyat atıklarının toplanması ayrıştırılması taşınması hem işçilik hem de maliyet açısından özenli ve dikkatli olunması gereken bir iştir. Alanında uzman firmalar bu işi profesyonelce yapmaktadır. Özenle araştırılan hurda malzemeler türlerine göre değerlendirilip dönüştürülerek ülke ekonomisine katkı sağlanır.

 

Hafriyat atıkları dönüştürülmez ya da bertaraf edilmezse çevre kirliliğine sebep olacak, canlıların yaşam alanlarına büyük oranda zarar verecektir. Hurdaların dönüştürülmesi, ülke ekonomisi için de oldukça önemlidir. Öyle ki ülkeler arasında hurdaların ticareti yapılır, ülkelerin ihtiyaç duydukları hurda malzemeler ihraç ve ithal edilerek mevcut açık kapatılmaya çalışılır.