Hurda Demir

HURDA DEMİRLER

 

Demirler ucuz bir metal olması sebebiyle otomotiv, inşaat, süs eşyaları, teknolojik ürünler, mutfak ve banyo gereçleri gibi birçok alanda kullanıma açıktır. Kullanım alanını bu kadar yaygın olması sebebiyle çok fazla alımı ve satımı yapılan hurdalar arasındadır.

 

Hurda demir de diğer hurda metallerde olduğu gibi geri dönüşümü yapıldığı zaman özelliklerini kaybetmezler. Bu durum da hurda demirin tekrar tekrar hammadde olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Ülkemizde hurda metallerin geri dönüştürülmesi demek %95 oranında enerji tasarrufu sağlamak demektir. Bu sektörde enerji tasarrufu sağlamak ise hem ülkelerin gelişimine katkı sağlarken hem de daha temiz bir doğaya olanak verir .

 

Hurda demirler dünya üzerindeki en bol bulunan hurda metaller içerisindedir. %100 geri dönüştürülebilir ve tekrar çelik yapımında kullanılabilirler. Demirler de nemli ortamlarda kolayca paslanarak kullanılamaz hale gelebilirler. Bu durumda hurda duruma düşüp geri dönüştürülebilir hale gelecektir.

 

Hurda metali dönüştürüp hayata döndürmek, o metali kaynağından çıkarıp işlemekten daha ucuz ve daha zahmetsizdir. Bu anlamda hem mali yönden hem de işgücü yönünden büyük tasarruflar elde edilir. Yüksek oranlarda enerji tasarrufu sağlayan hurda demirin geri dönüştürülmesi sebebiyle hem tonlarca hurda demirin doğaya karışması önlenir hem de ülkemizin ekonomisine büyük oranda katkıda sağlanır.