Hurda Kablonun Yolculuğu

HURDA KABLONUN YOLCULUĞU

 

Hurdalar arasında en önemli ve çok sık kullanılan malzemeler kablolardır. Kablo, içinde

barındırdığı çeşitli materyaller sebebiyle birçok üretim ve kablolama sistemlerinde kullanılmaktadır. Kullanım alanının genişliği tüketim oranını da gösteren hurda kabloların ayrıştırılıp ekonomiye yeniden kazandırılması büyük önem arz etmektedir. Kopuk ve hasar görmüş kablolar, enerji akımı için yalıtkan olma özelliğini yitirdiğinde kullanılamaz hale gelir.İnşaat, otomotiv, sanayi, makine üretimi, elektrik, elektronik, enerji, alt yapı, sağlık sektörü gibi pek çok sektörün kullandığı kablolar içeriğindeki metaryallerin pahalı

olması ve çevreye olan etkilerin sebebiyle geri dönüşüm için önemli bir rol oynamaktadır.Yukarda sayılan pek çok sektörün kullandığı kabloların hurdaları, hurdacılar veya geri kazanım projeleri kapsamında toplanır.İlgili fabrikalara getirilerek, hurda kablolar ayrıştırılır.Üzerilerindeki plastik aksamlar ve iç  kısımlar ayrılarak farklı işlemlere tabii tutulurlar.Pek çok aşamadan geçen hurda kablolar son aşamada bambaşka biçimlerde karşımıza çıkmaktadır.

Farklı sektörlerde farklı kablo çeşitleri kullanılmaktadır. Bu farklı kablo çeşitleri arasında en değerli olanı ise içi bakır kaplı olan kablolardır. Çünkü bakır madeni ekonomik ve işlevsel bakımdan değerli bir madendir. Bu doğrultuda hurda kabloların da en değerlisi içi bakır kaplı olanlarıdır. Örneğin elektronik eşyaların çalışmasını sağlayan kablolar bu değerli kablolardandır.