Hurda Plastiğin Geri Dönüşümü

HURDA PLASTİĞİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ

 Ömrünü tamamlamış hurda plastiklerin önemli bir kısmı malzeme geri kazanım tesislerine ulaşır. Çeşitli aşamalardan geçip parçalanan malzemeler farklı malzemelerin üretiminde kullanılır.

 Örneğin; hurda araba lastikleri öğütücü makinalarda kırılır, çelik aksamları kauçuktan ayrılır. Parçalanan malzemeler muhtelif büyüklüklerde öğütülür sonra bu ürünlere farklı maddeler eklenerek yeniden pişirilir.Yeniden renklendirme ve şekillendirme işlemlerine sokularak bambaşka amaçlar için kullanılır hale getirilir.Çocuk parklarının zeminlerini, yürüyüş yollarına, spor sahalarına döşenen kauçuk malzemeler hurda lastiğin yeniden kullanımına güzel birer örnek olabilir.Ayrıca hurda lastikler kentsel peyzaj uygulamalarında ve karayollarında asfalt katkı maddesi olarak kullanılabildiği gibi robot yapımı ve tekstil sektöründe de karşımıza çıkmaktadır.

 Daha da ilginç olanı hurda lastiklerin elektrik enerjisine dönüştürülerek evlerimizi ve iş yerlerimizi aydınlatabileceğini biliyor muydunuz? Tesislere gelen hurda lastikler 800 dereceye kadar ısıtılıp  gaz ve yağ haline dönüştürülür. Bu şekliyle elektrik santrallerinde alternatif yakıt olarak kullanılmaktadır.