Hurda Plastik

      HURDA PLASTİK NEDİR?

 

Plastik, pek çok kimyasal yöntem kullanılarak, birçok elementin belli bir ısı ve basınç ortamında bir araya getirilerek elde edilen bir maddedir. Hammaddesi petroldür.

 

Günlük hayatımızda kullanılan pek çok eşya plastikten yapılmaktadır. Oyuncaklar, gıda kaplarının pek çoğu ( peynir, yoğurt kabı, ketçap-mayonez kapları vb.) poşetler, su şişeleri, kova, leğen gibi temizlik malzemeleri gibi daha pek çok eşya plastikten yapılmaktadır.

 

Kullanım alanının çokluğuna bağlı olarak, tüketim sonrası atık miktarı da çoktur plastiğin. Eğer tüm bu eşyalar hurda plastik olarak geri gönderilmezse doğada kaybolması 500 yılı bulmaktadır. Doğada bu kadar yıl bekleyen plastik, hem insan sağlığına, hem diğer canlılara büyük zararlar vermektedir.

 

HURDA PLASTİK NASIL GERİ DÖNÜŞÜR?

 

Hurda plastikler, hurdacılar eliyle diğer  materyallerden ayrılarak, ilgili fabrikaya gönderilir. Fabrikada gruplandırılan hurda plastikler renk ve malzeme çeşitlerine göre özel makinalarla parçalanırlar. Belli parçalara ayrılan yıkama, kurutma işlemlerinden geçen hurda plastikler yeniden eritilip, şekil verme işlemi yapılarak piyasaya sürülmektedir. Mesela atık durumda olan bir bebek arabası, bu işlemlerin ardından mutfakta kullanılan plastik sebze dolabı olarak karşımıza çıkabilmektedir.