Hurda Plastik Fiyatları

HURDA PLASTİK FİYATLARI

 Pek çok farklı elementin işlenmesiyle elde edilen plastik, doğada hazır halde bulunmaz.Çoğunlukla plastik, ham petrolün işlendikten sonraki aşamasında ortaya çıkan malzemelerden elde edilir.Bu malzemeler, sıcaklık ve belli bir basınç altında farklı reaksiyonlara sokularak lastik elde edilmektedir. Dünya üzerinde çıkartılan petrolün yaklaşık %4’lük kısmı plastik üretiminde kullanılmaktadır.

 En fazla kullanılan plastik türü polietilendir. Polietilen başta olmak üzere tüm plastikten üretilen malzemeler doğaya karıştığında sayısız zararlar vermektedir.Günlük tüketimimizin çok büyük bir alanında plastikten yararlanılmaktadır.Bu duruma tersine çevirmek söz konusu olmasa da kullanılan plastikleri hurda plastik olarak geri dönüştürerek yeniden kullanıma sunabiliriz.

HURDA PLASTİK NASIL FİYATLANDIRILIR?

 Hurda plastik toplayan firmalar, topladıkları hurda plastikleri fiyatlandırırken ellerindeki malzemenin özelliklerine göre ayırım yaparlar. Polipropilen, moblen, ABC naylon, PVC antişok, granür, akrilik, elyaf ve polikarbon gibi özellikler hurda plastiğin fiyatını belirlemede önemli rol oynar.

 Kullandığımız her plastik ürün su şişeleri, yoğurt kapları, terlikler, ev eşyaları, cep telefonları, araba lastikleri, otomobil parçaları gibi daha binlercesinin hurda değeri olduğunu, geri dönüştürülebilecegini biliyor muydunuz?