Hurda Sökme İşlemi

HURDA SÖKME İŞLEMİ

 

  Hurda metaller, hurda ahşaplar, hurda plastikler ve benzeri hurdaların geri dönüşüm işlemleri yapılmadan önce hurda sökme işlemi yapılmalıdır. Çünkü karışık halde bulunan hurdalar ayrıştırıldıktan sonra ayrı ayrı dönüştürülebilirler. Örneğin bir elektrik teli olarak kullanılan hurda bakır kabloların içerisindeki hurda bakırı ayrı dönüştürürken, hurda bakırın dışındaki hurda plastikler ayrı dönüştürürler.

 

 Hurda kabloların bu işlemine kablo soyma işlemi adı verilir. Hurdalar toplandıkları yerde soyma ve hurda sökme işlemlerine tabi tutulup daha sonrasında tartılıp fiyatlandırılır.

 

HURDA SÖKME İŞLEMİNİN GERÇEKLEŞTİĞİ ALANLAR

 

Hurda sökme işlemi sadece hurdalar için değil hafriyat atıkları için de yapılabilir. Hafriyat atıkları içinde bulunan beton bloklar içerisindeki hurda demirler, hurda sökme işlemine tabi tutularak birbirinden ayrılır. Birbirinden ayrılan hurda malzemeler ayrı ayrı değerlendirilip yine ayrı ayrı fiyatlandırılırlar. Hurdaya düşmüş hurda malzemeye çeşitli hurda sökme işlemleri yapılabilir.

 

Örneğin hurdaya düşmüş bir gemi, hurda sökme işlemine sokulabilir ya da elektrik trafolarında hurda kapsamına giren bakır kablolar ayrıştırılarak hurda sökme işlemi yapılabilir. Hurda sökme işlemi bileşik halde bulunan hurdaların ayrıştırılarak farklı değerlendirilip farklı fiyatlandırılmasına olanak sağlar.