Hurda Toplama

HURDA TOPLAMA

 

    Hurdalar hem ev hem de iş ortamında kolaylıkla çıkabilecek malzemelerdir. Hurdacılar bu gibi durumlarda hurda metal, hurda kağıt veya hurda plastik toplama işlemlerine nihai tüketicinin ayağına kadar getirecek ve tüketicilerin işlerini kolaylaştıracaktır. 

 

    Hurda toplama işleminin tüketicilerin ayağına kadar gelmesi hurda toplama maliyetlerini düşürdüğü gibi işleri de hızlandıracaktır. Hurda toplama işleminde değerli metallerin toplanması daha fazla olacaktır. Fakat bu değerli hurda metaller diğerleri gibi sık sık bulunmaz. Bulunsa dahi ayrıştırma işlemine tabi tutulacaktır.

 

HURDA DÖNÜŞÜMLERİ

 

    Hurdalar birer atık ya da ihtiyaç fazlası olarak doğaya karışmadan bir arada toplanıp eritilerek sonrasına tekrar hammadde olarak kullanılacak ya da artık işlevi olmayan malzemeler yerine ikame edilecektir. Hurdalar birden fazla malzeme ve maddeden oluşabilirler. Bu hurda maddelerinin en değerlisi hurda metallerdir. Hurda metallerin içinde de hurda bakır ve hurda alüminyumlar sayılabilir. Bu metaller evimizin mutfağında bile kolaylıkla bulunacak malzemelerdir.

 

    Hurda, işlevini yitirip kullanım ömrünü dolduran maddelerin geneline verilen addır. Bu denli önemli olmasının sebebi ise geri dönüştürüp kolayca tekrardan hammadde olarak kullanılabilmesidir. Hatta evimizde marketlerde kullanılan plastik poşetlerin hurda plastiklerden ya da plastik atıklardan elde edildiğini biliyoruz.