Hurda Ve Geri Dönüşüm

HURDA VE GERİ DÖNÜŞÜM

 

‘Geri dönüşüm’ ve ‘hurda’ kavramları birbirinden ayrı düşünülemez. Çünkü kullanım ömrü dolmuş, bozuk, kırık, kullanılmış tüm malzemeler hem hurdadır hem de geri dönüşüm malzemesidir.

 

Peki Geri Dönüşüm Nedir ?

 

Kullanım dışı kalan, geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleriyle hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasına geri dönüşüm denir.

 

Nüfus artışıyla orantılı olarak tüketim miktarları da artmaktadır. Tüketilen ürünlerin atıkları geri dönüşüme kazandırıldığı zaman;

  1. Ekolojik dengeyi koruyarak doğal kaynakları korumuş oluruz.
  2. Tüketilen materyallerin tekrar hammadde olarak kullanımını sağlarız.
  3. Sıfırdan hammadde kullanımını azaltarak hem doğal kaynakları korumuş hem de ekonomik olarak tasarruf sağlamış oluruz.

 

Örneğin hurda alüminyumun geri dönüştürülmesi, alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35 e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Hurda deyince aklımıza sadece metal içeren malzemeler gelmemeli. Evlerimizde sıklıkla tüketilen pek çok malzeme kullanım ömrünü tamamladıktan sonra hurda niteliği taşıyacaktır.

Örneğin,

*piller

*alüminyum kutular

*inşaat malzemeleri

*kartonlar

*elektronik ekipmanlar

*camlar (şişeler ve kavanozlar)

*dergiler

*gazeteler

*metaller

*plastik poşetler

*plastik şişeler

*çelik kutular

*lastikler

*beyaz eşyalar

*ahşap malzemeler

*yazı ve fotokopi kağıtları

*bahçe atıkları

 

Tüm bu malzemeler, geri dönüştürüldüğünde farklı farklı aşamalardan geçerek yeni ürün ve malzeme üretiminin hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta; hurda malzemelerin diğer atıklardan yani çöplerden ayrı ve temiz olarak biriktirilmesidir. Aksi halde yeni ürünün oluşumunun maliyeti artar ve kalitesi düşer. Örneğin hurda kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması ile hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltabiliriz. Aynı zamanda 1 ton atık kağıdı geri dönüştürerek 16 adet çam ağacı, 1 ton gazete kağıdı geri kazandırıldığında 8 adet çam ağacının kesilmesi önlenmiş olacaktır. Türkiye’de yıllık 3 milyon ton geri kazanılabilir atığın ekonomik değeri 150 milyar lira civarındadır.