Hurda ve Krom Hurda

                                                  HURDA VE KROM HURDA

 

    Hurdalar tamir edilemeyecek kadar bozulmuş, arızalanmış, işe yaramaz hale gelmiş ya da parçalanmış maden parçası olarak değerlendirilebilirler. Bu yazımızda bahsedeceğimiz krom, kullanım alanı çok geniş bir madendir.

 

 

 KROMUN KULLANIM ALANLARI

 

Günümüzde krom, çeliğin sertleştirilmesinde, paslanmaz çelik üretiminde ve daha birçok alanda kendine kullanım alanı bulur. Kromun otomotiv sanayisindeki kullanımı da oldukça önemlidir. Sıcaklığa bir hayli dayanıklı olan bu maden tuğla ve kalıp yapımında da yoğun olarak kullanılır. Krom çok sert, paslanmayan, kolay cilalanabilen bir maden olduğu için sanayi sektöründe önde gelen madenlerdendir. Metallere sağladığı sertlik sayesinde zırhlı araçlarda da sıkça kullanılır. Günümüzde ülkemizdeki ihracatı da çok yüksek olan bu maddenin bu denli kullanım alanına sahip olması hurda kromun kullanım alanını yavaş yavaş ortadan kaldırmakla birlikte krom kullanımından kaynaklı çıkan krom hurdalarını geri dönüşüme kazandırmak için de birçok faaliyette bulunuluyor.

 

GERİ DÖNÜŞÜMDE KROM

 

Krom da diğer pek çok materyal gibi geri dönüştürülebilen madenlerdendir. Hurda yoluyla ilgili fabrikalara gelen hurda krom malzemeler kırma, presleme, yeniden oluşturma gibi pek çok işlemden geçerek ekonomiye kazandırılabilir