Hurdacılık Ve Hurdacılar

HURDACILIK VE HURDACILAR

 

Ülkemizde ve dünyada özellikle 2000’li yıllardan bu yana gelişim gösteren sektörlerden olan hurdacılık sektörü, hem doğaya hem de ekonomiye büyük katkılar sağlamaktadır. Sektöre gönül veren firmalarda teknolojiye uyum sağlayarak kendini geliştirmiş ve her geçen gün büyümüşlerdir. Kaynak kullanımının tasarrufu ve çevre kirliliğinin arttığı bu yüzyılda hurdacıların görevi daha da önem kazanmıştır.

 

Hurdacılar, ellerinde olan malzemeleri materyalin yapısına, hammaddesine, ağırlığına göre ayrıştırıp bu ayrımdan geçen malzemeler, geri dönüşümün yapılacağı tesislere gönderilip, tekrar hammadde oluşumu gerçekleştirilir.

 

Hurdanın fabrikaya ulaşımı sadece hurdacıların gayretiyle olmamaktadır. Öncelikle tüketicilerin ellerindeki hurda malzemeleri tanıyıp ya direkt hurdacıyla bağlantıya geçerek ulaştırmalı ya da pek çok farklı noktada bulunan toplama alanına, geri dönüşüm konteynerlarına bırakması gerekir. Sokak aralarında dolaşan hurdacıya ulaşan hurda malzemeler ana hurda toptancısına gelir. Orada da ayrıştırılıp hammaddeye dönüşme için fabrikaya yönlendirilir.

Konteynerlardan elde edilen hurda malzemeler ise belediyelerin ya da özel sektörün toplama aracı vasıtasıyla ana fabrikaya ulaşmaktadır.

 

Görüldüğü gibi bu zincirin aslında en önemli halkası tüketicilerdir. Tüketici, kullanım ömrü dolmuş atık malzemeyi tanıyıp çöpe değil geri dönüşüme ulaştırması gerekir. Aksi halde geri dönüşüm çarkı dönmez, işleyiş büyük ölçüde aksar.