Hurdanın Yolculuğu

HURDANIN YOLCULUĞU

 

Tüketiciler ve hurdacılarca geri dönüşüme katılabilen ürünler arasında camlar, kağıtlar, ambalajlar, plastik ve metal ürünler bulunmaktadır. Bunlardan hurda değeri en çok olan ürün ise metallerdir. Bunun nedeni de metallerin diğer hurda çeşitlerine göre kullanım alanlarının fazla olması ve yapısal özellikleri açısından değerli olmasıdır.

 

Metallerin değerli oluşu, onların direkt hurdacılara ulaşmasına yardımcı olurken, diğer geri dönüştürülebilen malzemeler ise genelde dolaylı yoldan ( sosyal projeler- geri dönüşüm kumbaraları vb) hurdacılara ulaşmaktadır.

 

Sokak aralarında dolaşan hurdacıların sesini duymayanımız yoktur. Bazen eskici, bazen hurdacı olarak çıkarlar karşımıza. “ Eskiler alırıımmm, eskiciii…”  diyerek gezer, eski fırın, bisiklet, tava, tencere ne varsa alır, karşılığında ya mandal ya naylon leğen verip, yoluna devam ederler. Gün sonunda topladıkları hurdaları götürüp büyük hurdacıya satıp, evlerine ekmek parası götürürler.

 

Peki ya o topladıkları hurda bisiklet, eski fırın ne olur? Onların yolculuğu henüz bitmemiştir. Büyük hurdacı, diğer el arabalarının da getirdiği hurdaları plastik, bakır, demir vb. materyallerine göre ayırır, biriktirir. Sonra kamyona doldurup, fabrikaya götürür. Fabrika da aynı materyallerden yapılmış eşyaları kırma, presleme, bükme gibi pek çok işleme tabi tutup tekrar işlenebilir hale getirir. Son aşamada bambaşka şekillerde yeniden kullanılacak hale getirir.