Kablo Nedir

KABLO NEDİR?

 

Elektrik akımının iletilmesinde kullanılan etrafı yalıtkan maddelerle kaplanmış metal ve iletken teldir. Yalıtkanla kaplanan tel birden fazla olabilir. Bu teller elektriğin kolay akımını sağlamak için çoğunlukla bakır ve alüminyumlardan seçilir. Alüminyum teller bakır tellere nazaran daha kalın tercih edilir. Bu nedenle yer sıkıntısı olan alanlarda bakır tel kullanılır. Tellerin daha güçlü olması isteniyorsa çelik örgülerle kuvvetlendirilebilir.

 

KABLOLARIN KULLANIM ALANLARI

 

Kablolar güç ve sinyal devreleri için elektronik aletlerde sık sık kullanılır. İçinde elektrik akımı olan her devre için kablo kullanımı kaçınılmazdır. Telefon televizyon ampul beyaz eşya küçük ev aletleri gibi birçok elektronik cihazda kablo kullanılır. Uzun mesafeli iletişimler için deniz altı kabloları kullanılır. bahsi geçen Elektrik kabloları evimize işyerlerimize ve diğer binalara kalıcı olarak inşası esnasında monte edilir. Aydınlatma güç ve kontrol devreleri için bu alanlarda kullanılmak kaçınılmazdır.

 

Günümüz dünyasında hızla artan nüfusla birlikte Elektrik Kullanımı artık artmış buna bağlı olarak kabloların düzeneklerin ve devrelerinde artışı gözle görülür şekilde artmıştır. günlük hayatta evimizde ya da çalışırken birçok kez kablolarla işlerimizi kolaylaştırırız. kullandığımız telefonları bilgisayarları şarj etmek için sürekli elimizin altında güç kaynaklarına bağlı kablolar bulunmaktadır.