Plastik Nedir

PLASTİK NEDİR?

 

Plastikler doğada hazır halde bulunmayan maddelerdir. Doğada bulunan diğer elementlere insanların müdahale etmesi sonucu bu maddeler oluşur. Plastiklerin elde edilmesinde sıcaklık ve basınç önemli bir etmendir. Plastikler ilk üretildiklerinde toz, granül veya reçine halinde olabilir. Bu maddelerin üretiminde petrol vazgeçilmez bir hammaddedir. Ham petrol işlendikten sonra arta kalan malzemelerden rahatlıkla plastik üretimi yapılabilir.

 

PLASTİKLERİN KULLANIM ALANLARI NERELERDİR?

 

Dünya üzerinde plastiklerin birçok türü mevcuttur. Her bir tür farklı bir alanda kullanılır. Bu türler arasında polietilen en geniş kullanıma sahip olan plastik türüdür. Bu türü otomobil yan sanayisinde, bahçe mobilyalarında kullanılan polipropilen plastik türü takip eder. Elektronik aletlerde, pet şişelerde, diş fırçalarının kıllarında, boru yapımında ve yiyecek paketlemede sık sık plastik türlerine rastlarız.

 

HURDA PLASTİKLER NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

 

Ülkemizde sürekli artan ve gelişen nüfusla birlikte ortaya çıkan atıklar gitgide tehlike haline geliyor. Doğada uzun yıllar kaybolmayan plastikler de geleceğimizi tehlikeye düşüren atıklardan biridir. Hurda plastikler dönüştürülerek farklı amaçlarda kullanılmak üzere topluma geri kazandırılırlar. Bu dönüşüm çevre kirliliğini önlemek ve ülke ekonomisinin güçlenmesi adına adına büyük bir adımdır. Dönüşüm işlemi hurda plastiklerde gerek eritilerek gerekse çeşitli kimyasallarla yıkanarak kullanıma hazır hale getirilebilir.