Sarı Hurda

      SARI HURDA

 

Eskimiş, atık durumunda olan her malzeme hurda olarak değerlendirlir. Bunlara plastik, krom, bakır,meta, kablo gibi maddeler örnek verilebilir.tüm bu malzemelerin yanı sıra hurda sektöründe çokça alınıp satılan diğer bir hurda çeşidi de sarı hurdadır. Bunun nedeni günlük yaşantımızda kullandığımız anahtar, vana, kilit, su saatleri ve gemilerin pek çok parçasında bulunmasıdır. Kolayca işlenebilen sarı hurda, işlendikten sonra sarı, parlak görünümüne kolayca ulaşmaktadır.

 

  SARI HURDA NEDİR?

 

Pirinç alaşımı kullanılarak elde edilen bütün ürünlerin, kullanım ömrü dolduktan sonra, hurdadaki aldığı isimdir. İçeriğind3 pirinç alaşımı olduğu ve bu alaşımın da renginin sarı olmasından dolayı “sarı hurda” adını almıştır.

 

  SARI HURDANIN FARKI NEDİR?

 

Sarı hurdaya hurdacılık sektöründe ilgi büyüktür. Bunun sebeplerinden biri de içeriğindeki pirinç malzemelerin hemen hemen her sektörde aranan bir madde olmasıdır.

 

Kolay işlenmesi, hurdanın işlendikten sonra çok fazla alanda kullanılabilir olması bu materyali değerli kılmıştır.

 

Sarı hurda geri dönüşüme girdiği zaman çoğunlukla kullanım alanı olarak sıhhi tesisatlar, elektronik ürünler, nalburiye, denizcilik sektöründe gemi parçalarında, hediyelik eşya sektöründe yer bulmaktadır. Dayanıklılığı ve iletkenliğinin iyi olması da sarı hurdayı diğerlerinden farklı hale getirir.